SambaPOS’ta sipariş etiketleri kullanılarak Menü Ürünü içerisine ürünler tanımlanabilir.

Örnek uygulamada hamburger menüsü içerisinde içecek, patates ve sos seçimi tanımlamaları yapılacaktır.

Sipariş Etiketi oluşturmak için navigasyon ekranında bulunan Yönetim > Adisyonlar > Sipariş Etiketleri menüsünden Sipariş Etiketi Grubu Ekle linkine tıklanır.

Genel Ayarlar Sekmesi;

Bu alanda sipariş etiket grubunun adı yazılır. (Örnek uygulamada genel ayarlar sekmesinde yer alan diğer ayarlar boş bırakılmıştır. Yapılacak tanımlama özelliğine göre seçimler yapılabilir.)

Görünüm Seçenekleri Sekmesi;

Bu alanda sipariş etiketi buton rengi, sütun sayısı, buton ve font yükseklikleri ayarları yapılır.

Sipariş Etiketi Listesi Sekmesi;

Sipariş Etiketi listesinde menü ürünü içerisine eklenecek ürün tanımlamaları için Sipariş Etiketi Ekle linkine tıklanır.

İlişkiler Sekmesi;

Eklenen sipariş etiketinin hangi üründe geçerli olacağını belirlemek için Ürün sütunundan ilgili ürün ya da ürünlerin seçimi yapılır. İlgili düzenlemeler tamamlandıktan sonra Kaydet butonuna tıklanır.

Örnek uygulamada ilgili ürün üzerine tıklandığında sağ tarafta ürün için eklenen sipariş etiketleri yer alır.

Örnek uygulamada görüldüğü gibi sipariş etiketlerinin tamamı bir arada geliyor. Sipariş etiketlerini gruplandırmak için Adisyonlar > Sipariş Etiketleri menüsünden ilgili sipariş etiketi üzerine tıklanır ve Önek sekmesi açılır.

Ürünleri grup altında toplamak için Önek Ekle linkine tıklanarak grup adları yazılır. Bu işlemden sonra Sipariş Etiketi Listesi sekmesine geri dönülerek filtre sütununa eklenen önek adları ilgili etiket karşısına yazılır.

İlgili düzenlemeler tamamlandıktan sonra Kaydet butonuna tıklanır. Böylelikle ilgili ürün üzerine tıklandığında sipariş etiketleri bir grup altında toplanmış olur.

Ürüne özellik seçimi yapılırken ürün fiyatında eklenen seçime göre fiyat değişikliği yapılabilir. Bunun için Adisyonlar > Sipariş Etiketleri menüsünden ilgili sipariş etiketi üzerine tıklanır ve Sipariş Etiketi Listesi sekmesi açılır.

Sipariş Etiketi Listesi sekmesinde bulunan fiyat sütununa sipariş etiketinin fiyat farkı yazılır. Yazılan değerin başına – (eksi) işareti koyulduğunda ürün fiyatında düşüş yaşanır.

Bir ürün yada ürün grubu için birden fazla sipariş etiketi tanımlaması yapılabilir.