SambaPOS, mutfak ve adisyon yazıcıların da hızlı ve sorunsuz çalışabilmek için ESC/POS desteğine sahip tüm marka model yazıcıları, aynı zamanda farklı formatlarda (HTML, Text gibi) tasarımlar yapılarak lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcılar da kullanılabilir.

Yazıcı, Windows ortamında kurulduktan sonra mutlaka sınama sayfası yazdırılarak kontrol edilmelidir.

Yazıcıyı SambaPOS’a Tanımlama

Bilgisayara kurulan yazıcıyı SambaPOS’a eklemek için navigasyon ekranında bulunan Yönetim Menüsü > Yazdırma > Yazıcılar menüsünden Yazıcı Ekle linkine tıklanır.

Yeni yazıcı ekleme ekranında yer alan Yazıcı Adı alanına yazıcının kullanılacağı departmanın adı yazılabilir. Paylaşım Adı / Port Adı bölümüne bilgisayara kurulumu yapılan yazıcı seçilir ve yazıcı tipi belirlendikten sonra kaydet butonuna tıklanır. Böylelikle SambaPOS’a yazıcı tanımlama işlemi tamamlanmış olur.

  • Yazıcı Adı: SambaPOS içerisinde yazıcı ile ilgili tüm alanlarda yazıcının tanınması için kullanılacak isimdir.
  • Paylaşım Adı / Port Adı: Yazıcının fiziki olarak bağlı olduğu bilgisayarda bulunan paylaşım adıdır.
  • Yazıcı Tipi: SambaPOS farklı tipteki yazıcılara çıktı gönderebilmektedir. Bu alanda kullanılacak yazıcı tipi seçilir.

Text
Html
Port Yazıcı
Demo Yazıcı
Windows Yazıcı
Özelleştirilebilir Yazıcı
Raw Yazıcı
Belge Yazıcısı

  • Karakter Seti: Metinsel verilerin işlenmesi, depolanması ve iletimi esnasında karakter kullanılan kodlamalardır. SambaPOS’un kullanılacağı alfabenin karakter seti seçilmelidir.
  • RTL Desteği: Arapça, Farsça, İbranice gibi akışı sağdan sola olan alfabelerde kullanılır. Karakter seti olarak utf-8 seçmelidir.
  • Satır Karakter Sayısı: Termal yazıcılarda bir satırda bulanabilecek maksimum karakter sayısı değeridir. Default değer 42’dir. Bağlanan yazıcı kaç sütun destekliyorsa buraya o değeri verilmelidir.
  • Karakter Değişimi: Kullanılan dili desteklemeyen yazıcılarda bir harf karakteri yerine farklı bir karakterin kullanılması için kullanılır. Örneğin; Ö=O,Ş=S,Ç=C

Farklı mutfaklarda veya adisyon alanlarında kullanılacak tüm yazıcıları SambaPOS’a bir kere tanımlamak yeterlidir. Yazıcı seçilmesi gereken her yerde tanımlanan yazıcılar arasından seçim yapılabilir.

Notlar:

  1. Bir yazıcı birden fazla yazdırma görevi için içinde kullanılabilir.
  2. Fiş yazıcısının termal olması daha hızlı yazdırması ve şerit / toner masrafı gibi masrafların olmamasını sağlar.
  3. Yazıcı alınırken Türkçe karakter desteği kontrol edilmelidir.