Yazılım Gereksinimleri

SambaPOS, en düşük Windows 10 ve üstü işletim sisteminde çalışır.

SambaPOS V5 Pro ve üzeri versiyonları kullanmak için .Net Framework 4.6.2 ‘nin bilgisayara kurulu olması gerekir. Eğer .Net Framework bilgisayara kurulu değilse SambaPOS kurulumu sırasında, bilgisayarda internet bağlantısı varsa otomatik olarak indirilerek yüklenir.

SambaPOS V5 Pro veritabanı olarak Microsoft SQL kullanır. SQL LocalDB kurulumda bilgisayara internetten indirilerek kurulabilir ve kendisini ayarlayarak çalışabilir. LocalDB aynı anda sadece bir bilgisayarın bağlanmasına izin vererek çalışır. Tavsiye edilen Microsoft SQL Express Edition + Management Studio yüklenmesidir. SQL Express Edition’da 2012 versiyonundan daha aşağıyı tercih edilmemelidir.

Bilgisayar Donanım Gereksinimleri

SambaPOS en az Intel Celeron J1900 CPU ya sahip bilgisayarlarda çalıştırılmalıdır. Atom CPU’lu cihazlar kullanılabilir ancak tavsiye edilmez. Minimum 2 GB Ram belleğe sahip bilgisayarlar kullanılmalıdır. (Tavsiye edilen en az 4 GB) Harddisk’in kapasitesi önemli değildir. 60 GB veya üzeri bir disk yeterli olacaktır ancak hız ve uzun süreli çalıştırmalarda SSD Hardiskler çok daha iyi performans verdiğinden SSD disk kullanılması tavsiye edilir.

SambaPOS kullanırken dokunmatik ekran ve bilgisayardan oluşan cihazlar tercih edilmelidir. SambaPOS her tür dokunmatik ekran ile çok daha kolay kullanılır. En az 1024×768 çözünürlüğe sahip monitörler tercih edilmelidir. SambaPOS Responsivity özelliğine sahip olduğu için HD veya FUllHD ekranları da rahatlıkla kullanabilir. Ekranlar istenildiği gibi SambaPOS üzerinden ölçeklendirilebilir.

Yazıcı Donanımları: ESC/POS uyumlu her tür termal veya dot-matrix adisyon yazıcısı ile kullanılabilir.

Tablet Donanımlar: SambaPOS kullanmak için en ideal tablet cihazları Windows 10 yüklü Intel chip setli cihazlardır. Android 5 sürümlü işletim sistemine sahip tabletler de SambaPOS Mobile Client uygulaması kullanılabilir.

Caller ID Cihazı: SambaPOS, CIDShow Chip setli Caller ID cihazları, Hugin Caller ID cihazları ile entegre olarak çalışmaktadır. Bununla birlikte Conexant Chip setli Caller ID özellikli fax modem cihazlarını da Caller ID kutusu olarak kullanılabilir.

Terazi: Cas ER Junior model, TEM EGE model teraziler ile direk çalışmaktadır. Bununla birlikte COM port üzerinden bilgisayara data gönderebilen tüm teraziler Custom Scale olarak tanımlanarak kullanılabilir.

Barkod Okuyucu/Yazıcı: Klavye emulatörlü tüm barkod okuyucular (Barkod, Karekod) kullanılabilir.

Para Çekmecesi: RJ11 arabirimi ile yazıcı üzerinden bağlanarak tetiklenen tüm para çekmeceleri kullanılabilir.