Bu dokümanda Neptune’de stok ürünü girişinin nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Bir ürünü satın alıp satabildiğimiz gibi önceden hazırlayabileceğimizi de söylemiştik. SambaPOS’ta önceden hazırladığımız ürünlere stok ürünü denir. Stok ürünü için birim adını “ adet” olarak kullanırsak, daha sonra reçete hazırlarken bize kolaylık sağlayacaktır. Çünkü bir ince küçük boy pizza için bir “adet” ince küçük boy hamuru kullanırız.

*Tüm stokları girdiğimiz gibi aynı şekilde önceden kendimizin hazırladığı stok ürünlerini de “adet” birimiyle girerek oluştururuz.

Yönetim Paneli > Stok > Ürünler > Ekle

Ürün Adı:

Ürünün adını tanımlayacağımız alandır.

Grup Kodu:

Raporlamalarda ürünleri ayırmak için kullanabileceğimiz grup kodudur. Var olan grupları açılır listeden seçebileceğimiz gibi olmayan bir grup eklemek için direkt grubun adını yazabiliriz.

 

Birim:

Birim, tanımladığımız ürünün farklı birimlerde (miktarlarda) üreteceksek örneğin pizza için orta boy, büyük boy hamur ayrımları yapacaksak her birisine farklı içerik için farklı reçete tanımlamamıza olanak vermesi için tanımlanması gerekir.

 

 

*** Stok ürününü, menü listesindeki ürünlerle karıştırmamak gerekir. Menü ürünleri bizim işletmedeki sattığımız, müşterilerin menüde görebildiği ürünlerdir, stok ürünleri ise menüdeki ürünlerden kendimizin hazırladığı ürünlerdir.

***Stok ve stoktaki stok kavramlarını da aynı şekilde karıştırmamalıyız. Stok, menüdeki ürünleri satabilmek için hangi malzemeleri depoladığımızı temsil eder. Stokun alt başlığı olan stok ise menüdeki satacağımız ürünler için tedarikçiden satın aldığımız tüm malzemeleri temsil eder.