SambaPOS Lisansı tek veritabanı için kullanılır. Birden fazla veritabanı lisanslaması yapılamaz. Veritabanı değişikliği veya taşıması yapıldığında aktivasyon işlemi yeniden yapılmak zorundadır.

Kayıtsız Deneme Sürümü:
SambaPOS Lisansı aktif hale getirilmediğinde sol üstte Kayıtsız Deneme Sürümü yazar. Aynı zamanda 500 adisyon sonra program sağ alt köşeden uyarı Pop-Up’ı gösterir ve sipariş almayı engeller.

Doküman Konu Başlıkları:

  1. Lisans Satın Alma
  2. Lisans Aktivasyonu
  3. Anahtar Sıfırla – Clear Key
  4. Şifre Unutma – Hatırlatma

1- Lisans Satın Alma

SambaPOS’ta lisans satın alma işlemi tamamlandıktan sonra kullanıcı e-posta adresi ve şifresi 3. kişilerle paylaşılmamalıdır.

2- Lisans Aktivasyonu

Lisanslama yapmak için admin şifresiyle giriş yapılır.

Not: Lisanslama ve aktivasyon işlemi için bilgisayarın internete bağlı olması gereklidir.

SambaPOS navigasyon ekranında bulunan Samba Market menüsüne tıklanır.

Samba Market menüsüne giriş yapıldıktan sonra sağ üst köşede yer alan Giriş linkine tıklanır.

Açılan pencerede Kullanıcı Adı ve Parola yazıldıktan sonra Tamam butonuna tıklanır. Kullanıcı adı lisans e-posta adresidir.

Tamam butonuna tıklandıktan sonra e-posta adresi ekranda görünecektir. Lisans modülünde Aktive Et butonu belirgin hale gelecektir. Aktive Et butonuna tıklanır. 

SambaPOS tamamen kapatılıp yeniden başlatılır.

3- Anahtar Sıfırla (Clear Key)

Kayıtsız Deneme Sürümü:

SambaPOS Lisansı aktif hale getirilmediğinde sol üstte Kayıtsız Deneme Sürümü yazar. Aynı zamanda 500 adisyon sonra program sağ alt köşeden uyarı Pop-Up’ı gösterir ve sipariş almayı engeller.

Lisans Aktif hale getirildikten sonra aktivasyon düşmesi sebepleri:

  1. Veritabanı taşındığında yada adı değiştirildiğinde,
  2. Birden fazla veri tabanında aynı lisans kodu kullanıldığında,
  3. Samba Market kayıt bölümünde lisans kaldırıldığında,

Program Kayıtsız Deneme Sürümünde çalışmaya başladığında yeniden aktivasyon yapıldığı halde bu uyarı kalkmıyorsa Anahtar Sıfırlama yapılır.

Anahtar Sıfırlama daha önce lisansa atanmış bilgileri temizler ve yeniden aktif hale getirildiğinde yeni bilgiler geçerli olur. Bu işlem için cp.sambapos.com adresinden kullanıcı e-posta ve geçerli şifre ile giriş yapılır.

Kullanıcı alanına giriş yapıldıktan sonra sol menüde bulunan Anahtar Sıfırla linkine tıklanır. Ekrana açılan mesaj penceresinden Evet butonuna tıklanır.

4- Şifre Hatırlatma

Aktivasyon şifresi kayıtlı olan e-posta adresine gider. Şifre unutulması durumunda cp.sambapos.com kontrol paneline girilerek Şifremi Unuttum linkine tıklanır.

 

Açılan yeni penceredeki kullanıcı adı ya da e-posta yazan alana lisansın kayıtlı olduğu e-posta yazılır. Gönder butonuna tıklandığında yeni şifrenin oluşturulacağı bir link kayıtlı e-postaya gönderilir. İlgili linke tıklanır ve yeni bir şifre kaydedilerek aktivasyon işlemleri tekrarlanarak lisans aktivasyonu tamamlanır.