SambaPOS içerisinde bir adisyon tutarını, farklı ödeme tipleri ile parçalı olarak almak için ilgili adisyon içerisine girilir ve ödeme sayfası açılır.

Adisyon tutarının bir bölümünü nakit kalan kısmını kredi kartı ile almak için numaratörden alınacak tutar girilir ve sağ menüde bulunan ödeme tipi seçilir. Aynı işlem diğer ödeme tipleri içinde yapılır. Yapılan parçalı ödemenin detayları (ödeme tipi, tutar, saat bilgileri) ödeme sayfasındaki adisyon bölümünün altına yazılır.

Örneğin; Adisyon tutarından  yüksek bütün para alındığında, numaratörden alınan tutar yazılıp nakit butonuna tıklandığında sistem para üstünü otomatik gösterir.

SambaPOS’un en yaygın kullanılan özelliklerinden biriside Alman Usulü yöntem denilen ürün bazlı ödeme alma işlemidir. Bunun için ilgili adisyon açılır ve ödeme butonuna tıklanır. Açılan ödeme sayfasının sol tarafında bulunan adisyon bölümünden ödemesi alınacak ürün ya da ürünlerin üzerine tıklanarak seçili hale getirilir.

Numaratör bölümünden istenilen ödeme tipine göre ödeme alınır. Bu işlemin sonunda adisyon bölümünde ürünlerin güncellendiği görülür. Kalan ürünler içinde aynı uygulama yapılarak farklı ödeme tipi ile parçalı olarak ödeme alınabilir.