SambaPOS V5 Pro, veritabanı ilerlemesi konusunda SambaPOS V3 ve SambaPOS V4 versiyonlarından otomatik olarak geçişi desteklemektedir.

Bu işlemlere başlamadan önce mutlaka kullanılan veritabanının yedeğini bilgisayardan ayrı bir yere (flash disk, cd, veya başka bir bilgisayara) yedek alınmalıdır.

V3 versiyondan V5 versiyona direk geçiş yapabilir. Tavsiye edilen yol bu geçişin adım adım versiyon yükseltilerek yapılmasıdır. Yani V3 datasını önce V4 versiyonuna aktarıp daha sonra V4 datasını V5 Pro’ya aktarmaktır.

V3 Versiyondan V4 Versiyona Otomatik Geçiş

Kullanılan veritabanı yukarıdaki uyarı göz önünde tutularak yedekledikten sonra https://sambapos.com/download/ adresinden SambaPOS 4.1.82.exe kurulum dosyası indirilir.

Standart bir V4’ü bilgisayara kurduktan sonra V4’e giriş yapılır. SambaPOS V3 bilgisayarda açık durumdaysa mutlaka kapatılmalıdır.

V4′ çalıştırıldıktan sonra Yönetim > Yerel Ayarlar > Veritabanı Bağlantısı alanına V3’de kullanılan aynı veritabanı bağlantı adresi bu alana yazılır ve sonuna Database=SambaPOS3; eklenir.

Örnek uygulamada SambaPOS V3’de bulunan Veritabanı bağlantı ayarları aşağıdaki gibidir;

SambaPOS V4’de ise veritabanı bağlanıtısı aşağıdaki gibi düzenlenip Kaydet butonuna tıklanır ve SambaPOS’tan çıkış yapılır.

    data source=ISTANBUL; user id=sa; password=samba.1234; Database=SambaPOS3;

Veritabanı Bağlantısı yazıldıktan sonra SambaPOS kapatılır ve bilgisayara indirilen SambaPOS 4.1.82.exe dosyası tekrar çalıştırılarak üzerine kurulur.

Not: Bu kurulum veritabanın değiştiğini ve V4’e veritabanını kendisine göre güncellemesi gerektiği hakkında bilgi verecek. Onun için Veritabanı Bağlantısını yazdıktan sonra SambaPOS’u çalıştırmıyoruz ve çıkıp üzerine tekrar bir kere daha kuruyoruz.

SambaPOS V4 veritabanı bağlantısı yazılıp tekrar üstüne kurulduktan sonra program çalıştırılır. Bu sayede V3’deki veritabanı dosyası artık SambaPOS V4’e transfer edilmiş olur.

V4 Versiyondan V5 Pro Versiyona Otomatik Geçiş

Dataları SambaPOS V4’e transfer ettikten sonra aynı işlem bu seferde V5 Pro için yapılır.

https://sambapos.com/download/ adresinden SambaPOS V5 Pro’nun en son sürümü indirilir ve bilgisayara kurulur. Programı çalıştırdıktan sonra navigasyon ekranında bulunan Yönetim > Ayarlar > Yerel Ayarlar menüsünden Veritabanı sekmesine tıklanır.

Burada yer alan Veritabanı bağlantısına Bağlantı Düzenle butonuna tıklanır. Yukarıdaki Veritabanı Bağlantısı alanı yazılabilir bir duruma getirilir ve SambaPOS V4’de yazan cümlenin birebir aynısı buraya yazılır.

Kaydet butonuna tıklandığında yapılan değişikler kaydolur. Bir önceki adımda olduğu gibi bilgisayara indirilen SambaPOS V5’i tekrar üzerine bir kere daha kurarak tekrar çalıştırılır.

SambaPOS V5 Pro tekrar kurulduktan sonra program çalıştırılır. Navigasyon ekranında bulunan Yönetim > Ayarlar > Program Ayarları menüsünden Bakım sekmesine girilir ve burada yer alan Update Old Rules butonuna tıklanarak eski kurallar son versiyona göre güncellenir.

Güncelleme sonrasında kullanılan eski SambaPOS V3 veya SambaPOS V4 datasına göre farklı sayıda kuralın güncellendiğini belirten bir dialog kutusu ekrana gelir.

Böylelikle datalar SambaPOS V5’e aktarılmış olur.

Veritabanı Index’lerinin Güncellenmesi

Data aktarımları sırasında yeni versiyonlar için Veritabanı Index’lerini her ihtimale karşı yeniden oluşturmak hızlı çalışan, hızlı rapor alabilen bir program için önemli bir ihtiyaç.

Normalde SQL Server üzerinden uzun uğraşlar sonucu yapılabilecek bu işlem kolay bir yolla yapılabilir. Index’leri tekrar oluşturmak için Yönetim > Yerel Ayarlar > Program Ayarları menüsünde bulunan Currency Decimals alanında bulunan Düzenle simgesine tıklanır.

Açılan pencerede, Database Decimal Places alanını 3 ile değiştirilir ve Kaydet butonuna tıklanır. Kaydet butonuna tıklandıktan sonra; (Bu işlem bir kaç dakika sürebilir veritabanının büyüklüğüne göre) SambaPOS tekrar şifre konumuna gelir.

Şifre yazılıp tekrar giriş yapıldıktan sonra aynı yerde aynı işlemler tekrar yapılarak 3 ile değiştirilen değer, 2 yapılarak orijinal haline getirilir. Programdan tamamen çıkıp tekrar giriş yapıldıktan sonra veritabanı hazır hale gelir.