SambaPOS içerisinde Backup (yedek) almak için yönetici yetkilerine sahip şifre ile giriş yapılmalıdır. Navigasyon ekranında bulunan  Yönetim Menüsü > Ayarlar menüsünde bulunan Veritabanı Yedekleri linkine tıklanır. Bu alanda daha önce alınan yedekler görüntülenir.

Öncelikle ayarlar yapılması gerekir. Bunun için Ayarlar sekmesine tıklanır ve alınacak yedeklerin bilgisayar içerisinde nereye kayıt edileceği belirlenir. Buradaki en önemli öneri yazma ve okuma yetkilerine sorun olmayacak SQL Server’ın bulunduğu yerdeki Backup dizinini seçmektir.

Dizini seçtikten sonra yedek almak için Yedekler bölümüne gelinir ve aşağıda bulunan Veritabanı Yedekle butonuna tıklanır.

Açıklama yazılacaksa açıklama yazılır ya da boş bırakılır ve tamam butonuna tıklanır. Yedeklenme işleminin tamamlandığına dair “Yedekleme Başarılı Oldu” mesajı gelir.

Bu alanda eski yedekler tarihleri ile görünür. İsteğe bağlı olarak yedekleme dizinine tek tuşa basıp ulaşılabilir ve yedek dosyalar kopyalanarak başka bir cihazın içine aktarılıp güvenliği sağlanabilir.