SambaPOS’ta satış ekranında sipariş girişi yaparken hatalı ürün seçilmesi ya da siparişin gönderildikten sonra müşteri tarafından iade edildiği durumlarda yapılacak işlemler oldukça kolaydır.

1- Ürün İptali

Ürün İptal; Henüz sipariş alırken hatalı girilen ürün ya da ürünlerin üzerine tıklanır ve sol menüde yer alan İptal butonuna tıklandığı zaman ilgili ürün adisyondan çıkarılır. Bu aşamada ürün adisyona kaydedilmemiş ve işleme girmemiştir.

2- Ürün İade

Ürün İade; Adisyon kapatıldıktan sonra kaydolan ve işleme giren ürünler için kullanılır. Bu durumlarda ürünü adisyondan çıkarmak için İade butonu kullanılır.

İade edilecek ürün ya da ürünlerin üzerine tıklanır ve sol menüde yer alan İade butonuna tıklanır. Böylelikle adisyonda seçilen ürün / ürünlerin iade işlemi gerçekleşmiş olur. İade edilen ürüne dair Mutfak görevi varsa mutfağa da ürünün iade olduğuna dair bilgi fişi gidecektir.

Aynı üründen birden fazla sipariş alındığı durumlarda bu ürünün sadece bir tanesi iade almak için ürünün üzerine tıklanır ve sol menüde bulunan (+) (-) butonlarına tıklayarak iade edilecek ürün miktarı seçilir. Böylece birden fazla siparişi olan ürünün sadece seçilen miktarı kadar iade olur.

İade sebepleri seçilerek raporlarda gruplanabilir.

3- Ürün İkramı

Sipariş alırken ya da sipariş alındıktan sonra ödeme alınıncaya kadar seçilen ürünler ikram edilebilir. İkram edilecek ürünler adisyonda seçilerek sol sütundaki İkram butonuna tıklanır. Eğer önceden ayarlanmış ikram sebepleri varsa ikram sebebi seçilerek işlem tamamlanmış olur.

İkram edilen ürünler sipariş durumu İkram olarak değişir ve ürün tutarı adisyon toplam bakiyesinden düşülür.